Zimná príprava – rozvoj všeobecnej vytrvalosti

Keď stráviš zimné mesiace bez pravidelného tréningu, žiadna veľká tragédia to nebude. Najmä keď si postrážiš príjem kalórií. Občas si zájdeš na plaváreň, zabehneš pol hodinku po práci, cez víkend vytiahneš rodinu na túru, či nahradíš výťah schodmi. To všetko prispeje k udržaniu aktuálnej kondície a stabilizácii váhy. Ak však naozaj túžiš po zlepšení kondície a snívaš o vydarenej cyklistickej sezóne, je načase pripraviť si tréningový plán a začať ho poctivo plniť.

Tradičná zimná príprava cyklistu v regióne Strednej Európy sa odohráva v sedle „zimáku“. Pod vrstvami teplého oblečenia a návlekmi od výmyslu sveta balansuješ blízko postrannej čiary. Popri tom sa snažíš vyhýbať ľadovým úsekom a štrku z posýpky a pri tom všetkom dúfaš, že ťa nezostrelí okoloidúce auto. Voda vo fľaši zmrznutá, traťovka sa nedá požuť, prsty na rukách a nohách sa po dvoch hodinách jazdy oddeľujú od fyzického tela. Ideálny stav pre meditáciu, no len pre odolných jedincov. Považuješ sa síce za odolného, no po dvoch mesiacoch takéhoto trénovania je už motivácia nezriedka na hodnote blízko nuly a ty si rád, keď si toto obdobie prekonal bez choroby a v celku.

zimná príprava - cyklosvet.sk

Čo je v zime TOP?

Pre cyklistu je tréning na bicykli samozrejme najúčinnejší, no v prvej fáze prípravy je možné a vhodné nahradiť cyklistiku inou vytrvalostnou aktivitou. Okrem toho, že si tým športovec šetrí motiváciu a „chuť“ na bicykel to má aj ďalšie výhody. Jednou z nich jenapríklad zaťažovanie iných svalových skupín, čím sa odstraňujú svalové disbalancie. Tie trápia najmä amatérskych cyklistov, ktorí nemajú čas ani peniaze na kvalitnú regeneráciu.

Základným cieľom prípravného obdobia a prvého mezocyklu je rozvoj všeobecnej a základnej vytrvalosti. Vedľajšími cieľmi sú potom zlepšenie silových schopností a koordinácie. Ako vhodná forma tréningu sa ponúka niekoľko pohybových aktivít. Medzi najúčinnejšie a najpopulárnejšie patrí bežecké lyžovanie, skialpinizmus, trail running, zimná turistika, či plávanie.

Čím širšie spektrum pohybových aktivít športovec kombinuje, tým lepšie. Okrem vytrvalostných športov, ktoré prispievajú k zlepšeniu kondície, je možné do plánu prípravy zaradiť aj loptové hry, gymnastiku, box, crossfit a ďalšie populárne kondičné aktivity. Tie pomôžu vyrovnať svalovú disbalanciu a zlepšia koordináciu a silu.

Tréningový plán aj pre Teba

Naším poslaním je pomáhať a smerovať našich klientov tak, aby využili svoje možnosti v čo najefektívnejšej miere. Každému nášmu klientovi plánujeme tréningy na mieru – teda ty nám povieš ako ti to najviac vyhovuje časovo, aké máš ciele, atď.. a na základe tvojich vstupov ti pripravíme tréningy presne pre teba. Ak máš záujem o tréningový plán, viac informácii nájdeš v sekcii Tréning, prípadne nás môžeš kontkatovať cez kontaktný formulár alebo nám napísať priamo na e-mail info@discovercycling.eu.