Plánujeme tréningovú sezónu
Vianoce a Nový rok. Čas pokoja, radosti a tiež čas predsavzatí. Jedno z takých predsavzatí by mohlo mať podobu: „Chcem si už konečne užiť môj obľúbený cyklomaratón, začnem poctivo trénovať!“
Ako na to?
Máš ideálny vek (všetko od 15 do 99 rokov), kondička nie je oslnivá, ale s pohybom nemáš problém a lekár u teba tiež nenachádza žiadne podstatné nedostatky. Doma v izbe, opretý o stenu, stojí vysnívaný bicykel a aj času na tréning sa popri práci, či škole nájde dostatok. Nechýba ti odhodlanie, chuť, ani motivácia. Jediné, čo nemáš, sú informácie ako na to.
Na týchto stránkach sa ti pokúsime pomôcť. V každom článku sa budeme venovať určitému tréningovému obdobiu, dostaneš rady a tipy ohľadom tréningových postupov a zásad.
Trénovať sa dá samozrejme aj bez plánu a v počiatkoch je možné dosiahnuť aj vcelku pekný progres. No tú cestu už poznáš a ver mi, že ak by v tvojom tréningu bola od počiatku správna štruktúra a dodržané všetky potrebné zásady, tvoj progres by bol o mnoho výraznejší. Toto tvrdenie sa môže oprieť o desiatky rokov skúseností športovcov všetkých výkonnostných úrovní. Jednotlivé metódy, princípy a postupy boli otestované a vyladené k dokonalosti tisíckami tréningových hodín a absolvovaných pretekov a ten zdokonalovací proces stále prebieha. S príchodom vedy a nových poznatkov do športu sa príprava ešte skvalitňuje a ťažiť z toho môžu športovci všetkých úrovní, medzi nimi aj ty.
Krok za krokom..
V prvom rade budeme chcieť dať tvojmu tréningu určitú periodicitu. Tvoj tréningový rok je potrebné rozdeliť na niekoľko období a tie ešte na ďalšie menšie cykly. V každom z nich budeš plniť pridelené úlohy a pracovať na určitom druhu svojich pohybových schopností, či zručností. Aby bolo možné napasovať tréning priamo pre tvoje potreby, je však potrebné poznať odpovede na niekoľko otázok:
– kedy sa konajú preteky, na ktorých by si chcel uspieť?
– koľko času týždenne si dokážeš vyčleniť na tréning a aké máš možnosti regenerácie?
– aká je tvoja športová minulosť a koľko hodín si odtrénoval(a) na bicykli v ostatnej sezóne?
– ktoré z cyklistických zručností a schopností by si zaradil(a) medzi svoje slabiny, ktoré ťa limitujú na pretekoch?
Odpovede na tieto otázky určia časovú štruktúru tréningového plánu, objem a intenzitu záťaže a oblasti športového výkonu, na ktoré je potrbné sa zamerať. Či už sa venuješ cyklistike niekoľko rokov alebo len teraz začínaš, minimálne raz do roka je potrebné absolvovať lekársku prehliadku, pokiaľ možno u športového lekára, ktorý dokáže na základe vyšetrenia a záťažového testu vyhodnotiť tvoj zdravotný stav a dať aj prípadné odporúčania do tréningu. Zanedbanie prehliadky môže mať v kombinácii s poškodenými orgánmi a náročným tréningom fatálne následky.