Intenzita sa hlási o slovo – tempo a prahové intervaly

„Koľko máš najazdené?“ Typická otázka, ktorá k cyklistike patrí od nepamäti. Stavím sa, že ste ju už dostali aj vy, prípadne ste u kamaráta s podobnými záujmami sami zisťovali, ako na tom je. Mohli ste sa tak s ním aspoň teoreticky zrovnávať. Záujem o množstvo najazdených kilometrov je pochopiteľný. Ich dostatočne veľký objem je jednou zo základných podmienok vydarenej sezóny. Vďaka tomu, že vy už máte za sebou tri mesiace poctivej vytrvalostnej a silovej prípravy, môžete zvedavcom s kľudom odpovedať: „Všetko je na dobrej ceste“.

V kalendári už nejaký ten piatok úraduje jar. Vy si ale pri rannom tréningu pred cestou do práce stále musíte obliekať dlhý dres a z večerného výjazdu sa vraciate za šera. Nevyspytateľné aprílové počasie dokáže naplánovaný tréning poriadne znepríjemniť. Ráno mrznete, po hodine sa už naobliekaní varíte na slnku a o 10km ďalej vás zbičuje ľadová prehánka. Ešte stále to nie je tá pravá cyklistická sezóna, no prvé preteky už sú za dverami a váš tréningový plán sa tomu musí prispôspbiť. Tréningové zaťaženie sa  už nebudeme zvyšovať cestou nárastu objemu. Kľúčová bude najmä intenzita. Kým doteraz sa počet odtrénovaných hodín každým týždňom zvyšoval, odteraz zostane rovnaký a rásť bude intenzita jednotlivých tréningov a náročnosť činností v nich.

Intenzita v tréningu - cyklosvet.sk

Pre organizmus sú takéto tréningy veľkou záťažou. No práve pri nich bude dochádzať k najsilnejším adaptačným zmenám a požadovanému rastu výkonnosti. Je však pri tom potrebné klásť veľký dôraz na kvalitnú regeneráciu a sledovať reakcie tela na tréningové podnety. Riziko preťaženia sa totiž v tomto období veľmi zvyšuje. Práve v období budovania intenzity sa v tréningu najviac uplatňuje využitie merača výkonu. S jeho pomocou je možné relatívne presne naplánovať intenzitu záťaže. Počas tréningu viete zadané hodnoty dodržiavať a pod vedením skúseného trénera aj následne kvalitu odvedenej práce vyhodnocovať.

Pritlačte na plnový pedál

Vzhľadom na náročnosť sa v období budovania intenzity volí výlučne intervalová forma tréningu. Rôzne dlhé úseky záťaže (intervaly) sú medzi sebou oddelené úsekmi aktívneho odpočinku, počas ktorých sa telo dostáva opäť do rovnovážneho stavu a pripravuje sa na ďalší interval. Počet a dĺžka intervalov ako aj dĺžka odpočinku nám dávajú možnosť zamerať sa v tréningu na rôzne zložky cyklistického výkonu. Každá z nich využíva pre svoju činnosť rozdielnu formu metabolizmu. Získavanie energie sme si už predtým rozdelili na aeróbnu a anaeróbnu formu s patrične vyčlenenými zónami tréningu. Kým pri tréningu vytrvalosti ste sa pohybovali väčšinou počas celého výjazdu prevažne v aeróbnej zóne, pri intervaloch už trochu pritlačíme na plynový pedál, čo si vyžiada väčšie zapojenie anaeróbnej zložky a dostanete sa do tzv. zmiešanej zóny.