Najčastejšie chyby tréningu

11 chýb tréningu, ktoré robia cyklistickí samorasti

Zakladateľ obľúbeného cyklistického portálu CyclingTips Wade Wallace sa v tomto článku zamýšľa aké chyby tréningu robia hobbíci trénujúci samostatne bez odborného vedenia najčastejšie.

Svojho času som si dosť veľmi zakladal na tom, že som “cyklista – pretekár”. Bolo to moje hoby, moja komunita, môj imidž a moja identita.

Keď sa mi do toho začal miešať život, moja mentalita pretekára sa postupne dostávala do úzadia. Ťažko som to niesol, premena pretekára na víkendového cyklistu veru nie je niečím, čím by ste sa chceli pochváliť. Počas tej náročnej premeny a najmä v časoch po nej, som si už nevedel predstaviť, že by som mohol ešte niekedy zhodiť nabratých 15kg a vrátiť sa na štart pretekov.

Cyklosvet.sk - Andrea Juhásová

Teraz po rokoch, keď sa mi podarilo rozbehnúť biznis a stal som sa otcom, mám však o niečo viac času pre seba a prišla aj príležitosť dostať sa zase do formy. Začal som znovu poškuľovať po pretekárskom oblečení.

Po tom, čo som sa pred pár mesiacmi nechal “ukecať na tréning” (pravidelnejšie jazdenie), som chcel udržať nastolený trend. Potreboval som cieľ, na ktorý som sa mohol zamerať a chcel som dať môjmu trénovaniu nejakú štruktúru.

Vedel som však, že samotné stanovenie cieľa nestačí. Keď sa nič nezmení, nič sa naozaj nezmení, potreboval som využiť svoj čas pokiaľ možno čo najefektívnejšie a dostať pri tom zo seba maximum možného. Systém v podobe budíčka skoro ráno a tréningu keď som mal naň chuť nefungoval už za starých čias a nebude fungovať ani teraz.

Sľúbil som si však, že nič z tohto ma nebude obmedzovať v práci, ani mi to nebude uberať z času s rodinou.

Ako som sa k tomu postavil?

Prinútilo ma to popozerať sa po nejakom trénerovi. Vždy, keď sa mi v cyklistike darilo, bol pri mne tréner, ktorý mi hovoril, čo mám robiť a ubezpečoval ma, že som v plnení cieľov na správnej ceste. Pomáhalo mi to tiež zbaviť sa psychického tlaku.

Cez niekoľko odporúčaní som sa nakoniec dopracoval k jednému z najlepších trénerov, k Markovi Fennerovi, zakladateľovi stránok FTP Training a Plán na dnes (Today’s Plan). Požiadal som Marka, aby ma trénoval počas nasledujúcich dvoch mesiacov a pomohol mi pripraviť sa na preteky Tour of Bright. Už po našom prvom rozhovore som vedel, že spolupráca s ním sa mi bude páčiť.

V minulosti som už niekoľkých trénerov mal a prešiel som rôznymi tréningovými procesmi. Viem, čo neviem a poznám aj nástrahy, ktoré číhajú na cyklistov, ktorí sa spoliehajú na vlastné poznatky a vedomosti.

Pri prechádzaní týmto procesom ešte raz, no už v zrelšom veku, som si pripomenul tie najčastejšie chyby tréngingu, ktoré robia cyklisti, ktorí sú bez trénera. K tomu som pripojil niekoľko nových postrehov a tu je 11 chýb, ktoré podľa mňa títo cyklisti robia:

Cyklosvet.sk - nerobte chyby tréningu - trénujte s trénerom

  1. Príliš sa šetríte pri intervaloch a málo sa šetríte pri odpočinku

Toto je klasika. Veľa cyklistov sa zameriava počas väčšiny tréningov na vysoké priemerné tempo. Pri náročných intervaloch, ktoré maju naozaj bolieť, idú pod svoje možnosti a pri odpočinkových regeneračných jazdách zbytočne tlačia na pílu. Sám som s tým mal veľký problem, aby som svoje tréningy v šedej zóne, ktorých čísla vyzerajú tak dobre, vymenil za Markove špecifickejšie zamerané tréningy.

  1. Pri každom tréningu sa rozbijete na šalát a podceňujete regeneráciu.

Keď ste správne namotivovaní, úlohou trénera je okrem iného aj krotiť vás, keď je to potrebné a vymačkať z vás viac, než ste si mysleli, že zvládnete. Uvažujte o tom takto: nezlepšujete sa, keď trénujete, ale keď odpočívate po tréningu.

  1. Na pretekoch, na ktoré sa cielene pripravujete, nie ste schopní zopakovať výkony z tréningov.

Každý má medzi známymi aspoň jedného extrémne silného pretekára, ktorý je neporaziteľný na tréningoch, no na pretekoch je sotva polovičný. Mark v tejto súvislosti stále pripomína analógiu s “kufríkom odvahy” – ak si miniete obsah kufríka v situáciách, kedy to nie je potrebné, nezostane vám dosť na tie naozaj dôležité chvíle. Vyladenie formy na ten správny deň nie je vôbec  jednoduché.

  1. Každý jeden tréning musí byť na max.

Kľúčom k úspechu je pravidelnosť a nie nutnosť urobiť z každej jazdy majstrovstvá galaxie. Niečo si vždy musíte pošetriť v nádrži, aby ste aj na druhý deň a dni nasledujúce mohli znovu priložiť tehlu k tehle. Rozvoj tréningového portálu Strava motivoval vela cyklistov k zbieraniu KOMov pri každej jazde, akoby na tom naozaj záležalo.

  1. Vynechávanie odpočinkových tréningov.

Intenzívne tréningy sú tie dôležité, že? Nie vždy a nie nutne. Potrebujete aj odpočinkové jazdy, aby ste mohli budovať svoj aeróbny system a aby ste podporili regeneračný proces. Odpočinok je rovnako dôležitá fáza tréningového procesu, ako záťaž.

  1. Prispôsobovanie sa ostatným miesto dodržiavania vlastného plánu.

Je dôležité zaraďovať skupinové tréningy do plánu a napĺňať tak aj sociálny aspect športu (to je významný dôvod, prečo to všetci robíme, že?). Tie najdôležitejšie tréningy je však často potrebné odjazdiť osamote, aby ste z nich dostali to, čo potrebujete.

  1. Nezameriavate sa na plnenie cieľa.

Potrebujete realistické a v čase ukotvené ciele, od ktorých sa odvíja príprava tréningového plánu. Tie ciele sú základným činiteľom. Je jednoduché len sa tak voziť a keď pride termín dôležitých pretekov, vynecháte ich a predstierate, že pre vás vôbec neboli významné.

  1. Presvedčenie, že nikdy nesmiete vynechať tréning.

Je dôležité pochopiť, že je absolútne v poriadku a možno aj žiadúce, keď vynecháte jeden tréning, ak ste napríklad mali v práci náročný deň alebo ste prebdeli noc pri chorom dieťati. Keď sa o vašu prípravu stará tréner, môžete využívať benefit, kedy za vás on rozhoduje. Jeden-dva vynechané tréningy sú vždy lepšie, než keby ste šli v nevhodnom čase na doraz a potom stratili týždeň chorí v posteli.

  1. Snaha vyrovnať sa v objemových ukazovateľoch profíkom.

Musíte byť realistami v skutočnom svete, kde trávite v práci 40-60 hodín týždenne a popri tom sa ešte venujete rodine. To jediné, k čomu dospejete, keď budete za týchto podmienok kopírovať plán s nereálnymi tréningovými hodinami, je pokles výkonnosti.

Jednou z najpríjemnejších vecí na práci s Markom bolo zistenie, že nemusím jazdiť 20 hodín týždenne. Nie je tak náročné vyrovnať sa v objemoch borcom, ktorí jazdia neskutočné vzdialenosti, v skutočnosti však moje preteky mávajú okolo 100km a na ich zvládnutie nepotrebujem 5-hodinové tréningy.

  1. Málo špecifické tréningy.

Je nesmierne doležité odhaliť, v čom je ukrytá náročnosť vami zvolených pretekov a vypracovať tréningový plán, ktorý bude zameraný práve na tie správne požiadavky. Nemá napríklad žiadny zmysel trénovať rýchlosť na preteky v kopcoch.

  1. Vytváranie nereálnych očakávaní.

Vybrali ste si preteky, ktoré vyhovujú vašim schopnostiam? Tréner vám vie poskytnúť objektívny pohľad, založený na zozbieraných dátach. Nezriedka dostanete radu, ktorá sa vám nebude páčiť. Dosiahol som už v minulosti nejaké úspechy na pretekoch Tour of Bright (typicky vrchárske preteky), no musel som dať Markovi za pravdu, keď mi hneď pri pohovore poupravil ciele a očakávania. S aktuálnym pomerom výkonu a hmotnosti som nemal šancu na akýkoľvek dobrý výsledok. Pre tento rok som to usmernenie akceptoval..

ZHRNUTIE

Začať dôverovať trénerovi nejaký čas trvá a ešte dlhší čas možno trvá, kým začnete dôverovať tréningovému procesu, no ak chcete zo seba dostať to najlepšie, stojí to za to a vyhnete sa tak tu opísaným chybám. Aj keď som už toho v cyklistike dosť preskákal, stale tie chyby robím.

Napriek tomu, že som na pretekoch nemal žiadne veľké očakávania, som bol pripravený na všetko, lebo som v príprave urobil maximum a ešte som si ten tréning aj užil. Verím, že práve to je kľúčom k dlhodobému úspechu.

zdroj: www.cyclingtips.com