Keďže plánujeme rozbehnúť sieť pravidelných sústredení, rozhodli sme sa začať tak, aby boli všetci spokojní – pozvali sme svojich kamarátov, ktorí nám nemajú problém povedať kritiku, v prípade že je potrebná, ale zároveň nemajú ani problém s pochvalou ak je na mieste. Ako sa dočítate, aj terén a trasy zodpovedali trénovanosti všetkých účastníkov a prispôsobili sme ich tak, aby sme naplnili všetky požiadavky a náš prvý cyklistický kemp vyšiel tak ako má.

Pre prvé sústredenie sme si vybrali krásnu lokalitu. Dedinka Ploštín, hneď vedľa Liptovskeho Mikuláša je malá a kľudná, s dostatočnou infraštruktúrou a vybavením pre cyklistický tréning, sústredenia pre cyklistov alebo pre turistickú jazdu na bicykli. Navyše naše krásne hory – Tatry – ako vysoké, tak aj nízke, sme mali rovno na dlani, pretože sme sa nachádzali priamo medzi nimi.

Kde sme bývali?

Ubytovanie sme si našli v priebehu niekoľkých minút, voľba bola v tomto prípade ideálna. Lacné a kvalitné ubytovanie v blízkosti obchodov a miestnej infraštruktúry priamo v centre Liptova. Kapacita ubytovania je 24 osôb v troch oddelených apartmánoch. Izby boli 2-5 posteľové. Zozbierali sme sa šiesti, takže nám stačil jeden apartmán, v ktorom sa nachádzala aj kuchyňa takže sme mali aj zadné vrátka, ak by sme po náročných jadách neboli chopní isť na večeru do mesta.

Tréning ako z veľkej knihy

Prvý deň sústredenia sme sa rozdelili na dve skupiny nakoľko traja sme prišli o deň skôr. Rozhodli sme sa, že si dáme nezabudnuteľný tréning – jedno z najťažších stúpaní na Slovensku. Volá sa Smerkovica. Z Ploštína sme prešli na Partizánsku Ľupču a vybrali sme sa cez pomerne rozbitú cestu na prvé stúpanie dňa – na dedinku Železné. Cesta viedla krásnym prostredím miestnych lesov s minimálnou premávkou. Z obce Železné sme zozjazdovali na hlavnú cestu do obce Liptovská osada. V nej treba odbočiť do prava na obec Podsuchá, kde priamo po odbočení začina spomínané stúpanie.
8 km dlhé, cca 10% priemerné stúpanie dá zabrať aj trénovaným cyklistom. Serpentíny sú na celej dĺžke iba dve, takže náročnosť nieje iba fyzická, ale aj psychická. Skoro stále vidíte pred sebou stenu, ktorú musíte zdolať. Stojí to ale zato. Pocit po zdolaní takéhoto kopca sa nedá kúpiť ani nikde inde zažiť.
Druhá partia sa vybrala opačným smerom. Zdolali kopec cez Huty, zamierili na Zuberec a od tiaľ vystúpali na Ťatliakovu chatu. Tieto stúpania nie sú strmé ako Smrekovica, ale tiež dajú zabrať. Jazda bola dostatočne dlhá a výživná. Domov sa chalani vrátili podvečer v dobrej nálade a plní elánu do ďalšieho dňa.
V tento deň sme zdolali cca 120 tréningových km s prevýšením cca 1850 m. Podľa týchto údajov sme usúdili, že najbližšie dni to bude krásna cyklistika.
Cyklistický kemp Cyklostvet.sk!
Prečítajte si aj články z ostaných dní nášho sústredenia: